Nie dla likwidacji linii pośpiesznych!

 

Stowarzyszenie KoLiber wyraża swój głęboki sprzeciw, w związku z propozycją władz miasta dążącą do likwidacji bądź ograniczenia ilości, długości i częstotliwości kursów linii pośpiesznych. Wydaję nam wysoko krzywdzące, aby z powodu inwestycji w tzw. Szybki Tramwaj mieszkańcy zostali pozbawieni jedynego szybkiego i bez przesiadkowego publicznego środka transportu jakim są autobusy pośpieszne. Kursujące z Bukowego, Słonecznego, Dąbia czy odległego Osiedla Kasztanowego linie są wg. pasażerów najbardziej komfortowym środkiem publicznego transportu jakim można dostać się z prawobrzeżnych rejonów miasta do samego centrum.
Autobusy pośpieszne są znakomitą alternatywą dla zawodnego i nieelastycznego transportu tramwajowego. Nie zgadzamy się na „wpychanie” i „zmuszanie” mieszkańców Prawobrzeża do korzystania z tzw. „Szybkiego Tramwaju” – bo to dowodzi jedynie tego, że inwestycja ta jest głęboko nietrafiona. Nie może być tak, że na skutek poniesionych wydatków na nietrafiony projekt władze miasta chcą oszczędzać na jakości usług świadczonych mieszkańcom!
Dodatkowo pamiętajmy, że przy okazji jakiejkolwiek awarii trakcji, całe Prawobrzeże zostanie komunikacyjnie sparaliżowane – jeśli cały potok pasażerów zostanie skanalizowany w nieszczęsnym „szybkim” tramwaju.
Tzw. „Szczeciński Szybki Tramwaj” będzie dobrze służył jedynie osobom zamieszkałym bezpośrednio przy jego trasie i uważamy, że dostosowywanie całej komunikacji autobusowej na Prawobrzeżu pod tą jedyną nową linię tramwajową jest szkodliwe i kosztochłonne.
„Po pierwsze nie szkodzić” – taką zasadą powinny się kierować władze miasta. Oznacza to przede wszystkim starania, aby planować nowe inwestycje zgodnie z zasadami rynkowymi, czyli pod oczekiwania konsumentów (w tym wypadku obywateli miasta).
Mieszkańcy Prawobrzeża nie potrzebują dodatkowej przesiadki w drodze do pracy!