brama portowa

Nie dla egzaminów dla taksówkarzy! 

 

W związku z ustawą z dnia 13 czerwca 2013r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów wprowadzającą zmiany dotyczące m.in zawodu taksówkarza, w gminach do 100 tysięcy mieszkańców zlikwidowano obowiązek szkolenia i egzaminu dla kierowców taksówek. Natomiast w gminach powyżej 100 tysięcy mieszkańców dano możliwość podjęcia przez radę gminy uchwały wprowadzającej obowiązek ukończenia szkolenia zakończonego egzaminem potwierdzającym znajomość topografii miasta oraz przepisów prawa miejscowego.
Urząd Miasta Szczecin postanowił poddać decyzję o wprowadzeniu ww. egzaminów pod konsultacje społeczne (na stronie www.konsultuj.szczecin.pl).

Dlatego apelujemy do wszystkich szczecinian o głosowanie na NIE! Przeciwko egzaminom dla taksówkarzy. Apelujemy też do Radnych Miasta, żeby w wypadku ewentualnego głosowania również opowiedzieli się przeciwko nowym i niepotrzebnym regulacjom rynku.  

Nie ma potrzeby rzucać ludziom i przedsiębiorcom kolejnych kłód pod nogi.

Jak pokazuje praktyka, tego rodzaju sztuczne ingerencje skutkują jedynie ograniczeniem dostępu do zawodu taksówkarza i co za tym idzie:

– mniejszą ilością taksówek,
– spadkiem konkurencji,
– wzrostem cen.

To rynek, czyli my obywatele i mieszkańcy Miasta Szczecin najlepiej zweryfikujemy, która taksówka jest lepsza, tańsza i dojeżdża szybko we wskazane miejsce. Odgórne regulacje są w tym wypadku nieuzasadnione.

Poza tym, w czasach powszechnego dostępu do GPS, takie pomysły są już wręcz komicznie anachroniczne. Wielu taksówkarzy oraz najlepsze korporacje korzystają pomocniczo z tego  narzędzia i ich taksówki na czas docierają do celu.